Tel. pro objednání: 601 527 387
Tomedica

Projevy onemocnění

Projevy onemocnění

Zcela typicky jsou pacienti probouzeni v noci mravenčením až bolestí v prstech ruky, mají pocit jakoby ruka a prsty byly nedokrvené, jakoby ruka a prsty byly „přeleželé“. Úlevu většinou přináší procvičení ruky a prstů nebo „protřepání prstů“. Bolest může vyzařovat ze zápěstí do lokte a někdy až do ramene.

Přes den se mravenčení a bolesti prstů objevují při typických činnostech, kdy je horní končetina ve zvýšené poloze (řízení auta, držení mobilního telefonu při delším hovoru, držení knihy při čtení). Bolest a mravenčení postihuje typicky I.-III. prst a zevní polovinu IV. prstu, zevní polovinu dlaně. Nemalá část pacientů udává i brnění v malíku, i když vysvětlení tohoto jevu je nejasné (malík je z hlediska čití zásoben z vedlejšího – ulnárního nervu).

Dalším příznakem může být oslabení a nešikovnost ruky (hlavně stisk). Nešikovnost je spíše důsledkem porušeného čití než vlastního oslabení (parézy). Typicky se projevuje vypadáváním předmětů z ruky, pacient si obtížně zapíná knoflík, obtížně nasazuje náušnice apod.

U 80 % pacientů je pozitivní tzv. Phalenův test – ohnutí zápěstí po dobu 30-60 sekund vyvolá bolestivé příznaky. Tzv. Tinelův příznak (poklep nad karpálním tunelem vyvolá bolest) je pozitivní v 60 % příznaků.

Jaká onemocnění mohou vyvolat podobné příznaky (diferenciální diagnóza).

  1. Degenerativní onemocnění krční páteře. Pro tzv. kořenové bolesti vycházející z krční páteře bývá typické, že v klidu odeznívají, akcentují se při pohybech krkem. U některých pacientů se vyskytuje tzv. syndrom dvojího postižení (double crush syndrom), kdy je u jednoho pacienta přítomen zároveň útlak kořene vycházejícího z krční míchy (obvykle C6) a zároveň syndrom karpálního tunelu.
  2. Syndrom horní hrudní apertury – útlak nervově cévní pleteně v podklíčkové oblasti. Pro syndrom je typická ztráta svalové hmoty ruky jinde, než v oblasti thenaru. Porucha čití je lokalizovaná na ulnární hranu ruky a předloktí.
  3. Syndrom pronátorového kanálku – útlak nervus medianus v úrovni předloktí při jeho průběhu pod musculus pronator teres. U tohoto syndromu je výraznější bolest dlaně (palmární větev n. medianus neprobíhá karpálním tunelem).
  4. Zánět šlach pod karpálním vazem (musculus abductor longus – de Quervainův syndrom nebo jiných šlach flexorů).

Zpět

Syndrom karpálního tunelu